Pegasos

A HupWiki-ből...

Tartalomjegyzék

Ismertető

bPlan által tervezett és a Genesi által forgalmazott PowerPC architektúrára épülő platform, amely elsősorban a MorphOS nevű operációs rendszert hivatott futtatni, de emellett számos nyílt forrású operációs rendszer is rendelkezésre áll. Elsőként a Linux majd az OpenBSD készült fel a támogatására.

Története

A kezdetek

A Pegasos alaplap első változata 2002-ben jelent meg. Főtervezője az a Gerald Carda, aki a hagyományos Amiga gépekben használható CyberStormPPC és BlizzardPPC CPU-kártyákat (APUS) is tervezte. Ezek a kártyák elsőként biztosították a teljesítménybeli továbblépést az M68K CPU család fejlesztésének leállása után az Amiga felhasználók számára.

A Pegasos tehát felfogható ezen kártyák következő generációjának is, amely azonban teljes mértékben függetlenné vált a régi Amiga hardvertől.

A Pegasos I

A Pegasos I alaplap nagy vonalakban a következőket tartalmazza:

  • IBM PowerPC "G3" 750CXe processzor amely 600Mhz-n működik, passzív hűtéssel, buszsebessége 100Mhz. A processzor cserélhető kártyán kapott helyet.
  • MAI Articia S A660BNGP northbridge
  • VIA 8231 southbridge
  • 2db PC133 SDRAM foglalat
  • 1db AGP és 3db PCI foglalat
  • 10/100 Ethernet csatlakozó (VIA Rhine chipset)
  • IEEE1394/Firewire™ csatlakozási lehetőség az integrált VIA VT6306 chipnek köszönhetően
  • AC97 hangrendszer Sigmatel STAC 9766 codec-kel, hagyományos ki- és bemenetekkel, valamint SPDIF optikai kimenettel
  • 3db USB 1.1 csatlakozó, IRDA csatlakozó
  • 2db ATA100 szabványú IDE csatlakozó, PC-szabványú floppy meghajtó csatlakozó
  • soros, párhuzamos és gameport
  • PS/2 csatlakozók a billentyűzet és az egér számára
  • az alaplap kompatibilis a microATX szabvánnyal

Problémák a Pegasos I-gyel

Csak az első Pegasos alaplapok legyártása után derült ki, hogy a felhasznált Articia S chip sajnos nem felel meg a specifikációinak, így súlyos stabilitási és adatvesztési problémákat okozhat, valamint a teljesítménye is elmarad a várttól. Gerald Carda az Articia S hibáinak javítására tervezte az újabb Pegasos I alaplapokra került April1 és April2 chippeket, amelyek így - jelentős teljesítményvesztés árán - stabil működést tesznek lehetővé. A Pegasos I alaplapot így fejlesztői és bétateszter alaplapként árusították egészen 2003 közepéig. Kevesebb mint 1000 példány készült. Az alaplap megvásárlóinak kedvezményes cserelehetőséget biztosítottak Pegasos II-re.

A Pegasos II

2003 végén megjelent a Pegasos II alaplap, amely az első változat hibáinak kijavítása mellett jelentős teljesítménybeli növekedést is hozott, valamint néhány kuriózumnak számító extrával is felszerelték. Specifikációja a következő:

  • Motorola PowerPC "G4" 7447 processzor 1Ghz-en aktív hűtéssel, vagy IBM PowerPC "G3" 750CXe processzor 600Mhz-en passzív hűtéssel. Buszsebességük 133Mhz. A processzor cserélhető kártyán kapott helyet. Az alaplap kétprocesszoros kártyákat is képes fogadni.
  • Marvell MV64361 "Discovery II" northbridge
  • VIA 8231 southbridge
  • 2db PC266 DDR SDRAM foglalat
  • 1db AGP és 3db PCI foglalat
  • Gigabit Ethernet csatlakozó, (MV64361 chipset)
  • 10/100 Ethernet csatlakozó (VIA Rhine chipset)
  • IEEE1394/Firewire™ csatlakozási lehetőség az integrált VIA VT6306 chipnek köszönhetően
  • AC97 hangrendszer Sigmatel STAC 9766 codec-kel, hagyományos ki- és bemenetekkel, valamint SPDIF optikai kimenettel
  • 3db USB 1.1 csatlakozó, IRDA csatlakozó
  • 2db ATA100 szabványú IDE csatlakozó, PC-szabványú floppy meghajtó csatlakozó
  • soros, párhuzamos és gameport
  • PS/2 csatlakozók a billentyűzet és az egér számára
  • az alaplap kompatibilis a microATX szabvánnyal

A Genesi bejelentette, hogy hamarosan elkezdik a gyorsabb és még kevesebb energiát fogyasztó Motorola PowerPC "G4" 7447A és az IBM PowerPC "G3" 750GX processzorral szerelt változatok forgalmazását is. Az új processzorokat tartalmazó kártyák önállóan is kaphatók lesznek.

A Firmware

A Pegasos OpenFirmware implementációval rendelkezik. A Firmware képes az OpenFirmware/PPC és BIOS/x86 szabványú bővítőkártyák inicializációjára is. Az utóbbiakat a beépített real-mode x86 emulátor segítségével. Ez a funkció igen hasonlít az Alphákban található ekvivalens megoldásra. A firmware Forth nyelven scriptelhető, képes kezelni a PC-s BIOS-ok MBR szabványú particióit használó merevlemezeket éppúgy mint az AmigaOS RDB formátumát használó eszközöket. Közvetlenül olvassa az ISO9660, FAT, Amiga-FFS valamint ext2 filerendszereket, képes bootolni CD-ROM-ról és TCP/IP alapú hálózatról is.

Operációs Rendszerek

MorphOS

A Pegasos elsődleges operációs rendszere a MorphOS. A zárt forrású rendszert eredetileg a PowerPC kártyás Amiga számítógépekhez (APUS) kezdték el fejleszteni. Fő fejlesztője Ralph Schmidt. A rendszer belső felépítése igen hasonlít az AmigaOS-re, sőt rendelkezik egy teljesen AmigaOS-kompatibilis API-felülettel, amelyet ABoxnak hívnak. A létező Amigás binárisok futtatása is megoldott a beépített dinamikus-újrafordítást használó M68K emulátor segítségével. Természetesen azok a programok, amelyek a kezdetlegesség vagy a sebesség miatt közvetlenül nyúlnának az Amiga hardveréhez, nem működnek. A MorphOS készítői együttműködnek a nyílt forrású AmigaOS-klón, az AROS fejlesztőivel. Az AROS forráskódjának egy részét felhasználják a MorphOS fejlesztéséhez, majd a MorphOS-csapat által a kódbázis közös részén végzett fejlesztések visszakerülnek az AROS forráskódjába is.

Mivel a Pegasos felhasználók legnagyobb része jelenleg a volt Amiga felhasználók közül kerül ki, így ezt használják a gépen a legtöbben.

Linux

remekül futtatható a Linux PowerPC-s változata. A Debian, a Crux, a Yellow Dog és a Gentoo Linux beépítve tartalmazza a Pegasos támogatást. Ezen kívül gyakorlatilag bármilyen PowerPC-s disztribúció használható, amennyiben Pegasost támogató kernelt fordítunk hozzá. A Linux valamennyi az alaplapon található eszközt támogatja, viszont az alaplapon található AGP-slot és a DRI egyelőre csak ún. PCIGART módban használható azokkal a driverekkel és kártyákkal, amelyek ezt támogatják (pl. ATI Radeon).

Köszönhetően annak, hogy az Apple Macintosh is PowerPC processzorra épül, lassú CPU emuláció nélkül, a MacOnLinux virtuális-gép szoftverrel futtathatjuk a Mac OS különböző verzióit Linux alatt. A teljesítménye így nem sokkal marad el egy hagyományos Macintoshtól, a legfontosabb Mac szoftverek remekül használhatóak.

BSD

Az OpenBSD az első operációs rendszerek között volt, amelyek támogatták a Pegasos platformot. Sajnos azonban a Genesi és az OpenBSD fejlesztők kapcsolata megromlott, így a jelenlegi tervek szerint az OpenBSD következő verziójából eltávolítják a Pegasos támogatást. Más BSD rendszerek egyelőre nem támogatják a Pegasost.

Más rendszerek

A Genesi szeretné, ha minél több operációs rendszer elérhető lenne Pegasoson. Ennek megfelelően nagyon sok operációs rendszert fejlesztő csapat kapott Pegasos gépeket. A jelenleg készülő rendszerek között a különféle BSD variánsokat éppúgy megtaláljuk mint a QNX-et, vagy az OpenBeOS-t.

Jelentősége

A Pegasos nagy áttörést jelentett az Amigás világban, hiszen az első olyan önállóan működő Amiga-gyökerű platform volt, amely teljesen szakított az M68K CPU architektúrával, és szakított az évek óta lassan haladó hivatalos AmigaOS fejlesztési vonallal is, teljes értékű alternatívát kínálva a felhasználók számára. A gép nagy jelentőségű a PowerPC platformok között is, hiszen a legjobb ár/teljesítményű alternatív rendszerek között van, ráadásul olcsó és könnyen beszerezhető kártyákkal bővíthető. Nagy jelentősége lehet egyes nagy cégek stratégiájában is, ilyen pl. az IBM, hiszen olcsó desktop kategóriájú gépként a Pegasos lehet az összekötő kapocs az IBM Linuxos stratégiája és az IBM PowerPC processzorcsalád között. Ezt a vonalat igyekszik meglovagolni a Genesi is az Open Desktop Workstation elnevezésű Pegasos-változattal, amelyet Linuxszal előtelepítve szállítanak több nagy megrendelőnek, köztük az IBM-nek és a Motorolának is.

Külső hivatkozások