Disztribúció
A HupWiki-ből...
Operációs rendszerekkel kapcsolatban a disztribúció (más néven distro vagy disztró) szó alatt egy gondosan egybeválogatott, általában rendszermagból és felhasználói programok csomagjaiból álló terjesztést értünk. A disztribúciót, vagy más néven a terjesztést a disztribútor terjeszti.
Disztribúciók közötti leggyakoribb különbségek
- Disztribúciókat legtöbbször az különbözteti meg, hogy milyen célközönségnek és milyen feladatra készítik őket, így mindenki megtalálhatja a neki leginkább megfelelőt. Így léteznek olyanok, melyek lehetőséget nyújtanak arra, hogy szinte az összes konfigurálási lehetőséget egy grafikus felületen végezzük el és vannak olyanok is, amelyek megkövetelik, hogy a felhasználó mindent a konfigurációs állományok szerkesztésével állítson be a saját ízlésének megfelelően.
- Egyes disztribúciók célja, hogy mindig a lehető legfrissebb szoftvereket szállítsa, míg mások jól kitesztelt, stabil, ám emiatt kissé elavult csomagokat szállítanak.
- További fontos különbség, hogy milyen csomagkezelőt használnak az adott terjesztésben.
- A könyvtárstruktúra általában hasonló módon van felépítve, viszont kisebb különbségek adódhatnak e tekintetben is, extrém esetekben teljesen eltérő felépítést is alkalmaznak a disztribútorok (pl.: GoboLinux.
- Hardvertámogatás terén is adódhatnak különbségek, viszont alapvetően mind ugyanazt a kernelt használják, így elviekben ha egy disztribúció alatt egy hardver működik, akkor az bármely más, az adott architektúrát támogató disztribúció alatt is működésre bírható
- Vannak céldisztribúciók is, pl. kifejezetten tűzfal vagy router üzemelésére.
- Megkülönböztethetjük őket az alapján is, hogy server, desktop vagy embedded felhasználásra szánják.
- Léteznek kereskedelmi terjesztések.
- Megkülönböztethetjük őket vállalati és otthoni használatra fejlesztett disztribúciókat is.
Ismertebb disztribúciók:
- Linux disztribúciók
- BSD - Berkeley Software Distribution