IPCop
A HupWiki-ből...
Ez (is) egy speciális Linux alapú router/tűzfal disztribúció, mely Intel és PC kompatibilis hardveren futtatható.
Már az alaptelepítés után is rengeteg segédeszközzel rendelkezik az Internet minél egyszerűbb megosztására, és a felhasználók menedzselésére.
Főbb funkciói:
- a rendszer fontosabb paramétereit grafikusan képes megjeleníteni
- Squid proxy
- DHCP szerver
- DNS szerver
- TIME szerver
- behatolás detektálás
- VPN
- mindenre kiterjedő naplózás
- és mindezt már a telepítésétől kezdve magyarul teszi!
A lelkes felhasználótábornak köszönhetően rengeteg csomagot lehet hozzá beszerezni, amikkel bővíthetjük a funkciókínálatot, illetve finomíthatjuk a meglévő lehetőségeket.
Kiemelve a kedvenceimet:
- bővített proxy beállítás
- URL filter
- Copfilter, ami egy vírus és SPAM szűrő pop3, http, smtp, és ftp protokollokhoz
Külső (nem hivatalos) programokból két féle létezik:
- amit fel lehet telepíteni az adminisztrációs felületen (persze előbb ezt az opciót fel kell telepíteni konzolról)
- amit hagyományosan parancssorból lehet csak feltelepíteni
Tapasztalataim szerint a minimális hardware igénye alaptelepítés esetén PI processzor 64MB Ram és legalább 200 MB winchester. Ez egy szinte értéktelen konfig, akár 1000 Ft-ból meg lehet úszni. Amennyiben keveset szeretnénk várni egy kimutatás elkészítéséhez és vagy szeretnénk a SPAM-eket is szűrni a bejövő levelekből, akkor bőven meg kell pakolni rammal. Pillanatnyilag egy 366 MHz-es Celeron processzor "duruzsol" alatta, 256MB Ram társaságában és egy 1,4 GB-os winchester. Így is egyfolytában tele van a SWAP-ja, amit magától állít be jelen esetben 32MB-ra. De fennakadás nélkül kezeli a céges hálózatunkat plusz a DMZ-be kötött szervert is. A winchester kapacitásától erősen függő a proxy gyorsító funkciója, hiszen a már korábban lekért oldalakat ott tárolja.
Az egész rendszert karbantarthatjuk konzolról helyben, illetve ssh segítségével távolról is. Elegánsan, nagyon egyszerűen és főként biztonságosan kezelhetjük böngészőből a https protokollnak hála.