Csavart érpár
A HupWiki-ből...
Tartalomjegyzék |
Mi a csavart érpár?
Csavart érpár alatt két párhuzamosan vezetett szigetelt vezetéket értünk, mely elektromosan tápvonalként jellemezhető. Ezen vezetékek zavartűrési ill. zavarkibocsájtási okokból a hossztengely mentén össze vannak sodorva. Jellemzője a hosszegységenkénti kapacitása, induktivitása, ohmos ellenállása, ill. az ezekből és a geometriai méretekből következő hullámellenállása. Csavart érpárral digitális átvitelnél a használt kábel jellemzőitől és az adatátviteli sebességtől függő távolság hidalható át.
Hol használjuk?
A legismertebb felhasználás a telefonkábel. Számítástechnikai vonatkozásban csavart érpárat használhatunk a közismert Ethernet, TokenRing, vagy akár ATM hálózat fizikai átviteli közegeként. Általában csavart érpárat használnak még a bérelt vonali összeköttetésekhez, a DSL, ADSL technológiákhoz.
Jelölések
- 10 Mbit/s Ethernet kapcsolat jelölése: 10Base-T
- 100 Mbit/s Ethernet kapcsolat (CAT 3 kábellel): 100Base-T4
- 100 Mbit/s Ethernet kapcsolat (CAT 5 kábellel): 100Base-TX
- 1000 Mbit/s Ethernet kapcsoalt (CAT 5e kábellel): 1000Base-T
A 100Base-T4 különlegessége, hogy régebbi CAT 3 típusú kábelen is át lehet vinni Duplex módon 100Mbit/s-t, úgy hogy mind a 4 érpártat kihasználjuk. A 10Base-T és a 100Base-TX csak 2 érpárat vagyis (4 vezetéket) használ ki, abból a 4 érpárból (8 vezetékből) amit a szokásos CAT 5 kábelezés és az RJ-45-ös csatlakozó lehetővé tesz. Eleinte a koax alapú Ethernet hálózatokkal szemben csak annyi előnyt nyújtott, hogy könnyebb volt a hibát detektálni, mert ha egy ponton elszakadt a kábel, akkor csak az az egy gép eset ki. Ti. a csavart érpáras Ethernet hálózatok a koaxok Busz Topológiájával szemben csillag topológiájúak. Vagyis a gépeket egy aktív eszközön keresztül, pl. Switch vagy Hub kell összekötni.
A CAT 3, CAT 5, CAT 5e, CAT 7 előírások a kábel zajtűrésével szemben (adott frekvenciákra) írnak elő követelményeket. A 100Base-T4-nél pl. a 802.3ban foglalt 20MHz-es vivőfrekvenciájával, és a 802.3u 125MHz-s vivőfrekvenciájával szemben csak 25MHz-es vivőfrekvenciát használnak. A 100Base-T4 trükkje az, hogy itt a nem a 100Base-TX-nél használatos 4B5B alapú Manchester-kódolást használnak, hanem 8B6T alapút.
Manapság (2004. január) ha valaki hálózatot épít, és megfelelő költsékeret áll rendelkezésére, akkor valószínűleg már CAT 7 kábelezést fog használni, ugyanis ezen 10GigabitEthernet-t is meg lehet valósítani. Ahol persze szűkebb a költségvetés, ott még mindig a megfizethetőbb CAT 5e kábelezést használják, ami GigabitEthernet hálózat építésére megfelelő. Mivel a CAT 5e szabványt elég későn alkották meg, sokszor ha valaki CAT 5 kábelt vesz, olyat kap ami ennek is megfelel, még ha nincs is ráírva. (Megj. a CAT 5 kábelezést eredetileg FastEthernet építésére lehetne használni, vagyis 100Mbit/s Duplex átvitelre.)
Típusok fizikai kialakítás szerint
Szokták a kábeleket csoportosítani az árnyékolásuk szerint is. Ez alapján megkülönbözetünk:
- UTP kábeleket (Unshielded Twisted Pair), ahol az érpárak nincsenek árnyékolva. (Viszont kitalálták azt a technikát, hogy az érpárak közt ne legyen áthallás, ezért az érpárak egységnyi hosszúságra eső csavarodásainak száma eltérő.)
- STP kábeleket (Shielded Twisted Pair), ahol a külső zajok ellen árnyékolás véd és a vezetékek páronként is árnyékolva vannak.
- ScFTP (Screened Twisted Pair) vagy másik nevén FTP (Foil Twisted Pair) kábeleket, ahol a külső zajok ellen árnyékolás véd, de a vezetékek páronként nincsenek árnyékolva.