Web service

A HupWiki-ből...

Szolgáltatás-architektúra, amely az 1990-es évek végétől (a nagy XML-robbanás óta) hihetetlen tempóban nőtt. (A "fejlődött" szót inkább az utókor értékítéletére bízom.) Gyakrabban használt elemei, a hálózati rétegekben felfelé haladva (ezeken kívül is van rengeteg, de azok jobbára alig 1-2 implementációval bírnak, és/vagy nem annyira általános feladatokat oldanak meg):

  • SOAP - Végpontok közti üzenetküldés HTTP-ben, sima TCP-kapcsolatban, vagy emailben, némi támogatás a szolgáltatások egymásba toldására és egy végponton több metódus kiszolgálására.
  • WSDL - A SOAP ugye egyetlen metódushívás hálózati utazását követi végig. A WSDL interfészleíró nyelv: egy hálózati szerver milyen metódusokat képes kiszolgálni. Ha valaki ismeri a CORBA IDL-jét, akkor a WSDL célját is érti. A szükséges paramétertípusokat XML-sémákkal lehet megadni.
  • UDDI - Adott metódusszignatúrákkal bíró interfészeket megvalósító objektumokat nyilvántartó címtár. Mint a DNS, csak sokoldalúbban lehet benne keresni, és objektumokra mutató referenciákat ad vissza.

Összességében tehát: a CORBÁnál áttekinthetőbb szerkezetű RPC-rendszer, reméljük, a piac ezúttal kevesebb inkompatibilitást termel ki a megvalósítások közt.

És hogy ellenvéleményt is megfogalmazzunk: a REST-tábor szerint túl szorosan csatolt rendszereket eredményez.