Sir Clive Sinclair
A HupWiki-ből...
Ha valamely ZX gépről beszélünk akkor akarva-akaratlanul, de nem is egy számítógépről hanem, bármily furcsán is hanzgik, egy emberről beszélünk. A név amely egybeforrt a számítástechnika "ősrobbanásával": Sir Clive Sinclair.
A 70-es évek elején megalakította a Sinclair Research Ltd-t Cambridge-ben. Tevékenységi köre egyelőre csak a matematikai alapműveleteket végző számológépek kifejlesztésére terjedt ki. Az első típusok a SINCLAIR C-... sorozatok az alapműveleteken kívül mást nem tudtak, s még kijelzőjük is LED dióda elven alapult. Rövidesen pénztárgépek kifejlesztését is elkezdték, az első széria a SINCLAIR CASH MB-... sorozatjelzéssel lett ellátva. Ahogy teltek az évek, úgy fejlődött az elektrotechnika is, maga után vonva a Sinclair termékek tökéletesedését. A zsebszámológépek egyre többet tudtak, megjelent a folyadékkristályos kijelző, s a pénztárgépek is memóriával lettek ellátva. A 70-es évek közepén már programozható Sinclair zsebszámológépek jelentek meg. Először csak 10-20, később 50-100 programlépés végrehajtására alkalmas gépekkel is találkozhatunk. A Sinclair gépek igazán nagy "robbantást" nem tudtak végezni a piacon, hiszen számos nagy amerikai cég (pl. a Texas Instruments, Hewlett-Packard, stb.) hasonló konstrukciók tömeggyártásával terítette be a piacot, és elnyomta a "kicsiket."
Sok kísérlet, kutatómunka eredményeképpen született meg az első prototípus, melynek Clive a családi nevet adományozta. Ettől a pillanattól kezdve indult el a Sinclair név a világhír felé a számítástechnikai körökben. Clive "meredek" dologra szánta el magát: tetszetős dobozba kerülő, figyelemfelkeltő csomagolású gép mintadarabjait - mindennapos egyszerűséggel - szétosztogatta utcai járókelők között. Ez is tükrözte kreatív gondolkodásmódját. Pályafutásának felfelé ívelő szakasza itt kezdődött. Rövidesen két megtisztelő cím is elterjedt róla: "Az év üzletembere" cím védője és "Az évtized számítástechnikai személyisége" lett.
Az első produkciója a ZX80 volt, amelyet hamar követett utódja, a ZX81. Az emberek szinte el sem hitték, hogy Z80 mikroprocesszorral működő gépet 100 Font alatti áron is megvehetnek, hiszen ezt eddig 500 Font alatt nem tehették meg. A nagy siker láttán amerikai megrendelők is érkeztek. Igaz csak némi módosítással vették át a ZX81 alapgépet, és TIMEX néven a gép hamarosan a tengerentúlon is ismert lett.