Rootkit
A HupWiki-ből...
Tartalomjegyzék |
Áttekintés
A rendszerbe való betörés után a crackerek előszeretettel hagynak maguk után olyan programokat, amik megkönnyítik a kompromittált rendszerbe való újbóli visszatérést. Az ilyen programokat tartalmazó programcsomagot rootkitnek nevezzük.
A rootkitek "szolgáltatásai" között általában a következőket találjuk:
- backdoor: shell indítása előre meghatározott porton bejelentkező felhasználó számára
- egyes processzusok és bejelentkezett felhasználók elrejtése
- terminálok, hálózati kapcsolatok, adatforgalom (packet sniffing), és billentyűzetfigyelés.
Ezek a szolgáltatások természetesen a rendszerfeltörő tevékenységének megkönnyítését és a rendszeradminisztrátor előtti leplezését szolgálják.
Sajnos a rootkiteket nagyon könnyű használni, ez megnöveli a ismételt behatolás kockázatát (script kiddie-k). Rootkitek szinte minden operációs rendszer alá léteznek.
Rootkitek típusai
Két fő típusuk a kernel-szintű és az alkalmazás-szintű rootkit.
A kernel-szintű rootkitek olyan kernel modulok amik a kernel kód egyes részeit módosítják, például rendszerhívásokat) irányítanak át, hogy azokból kiszűrjék (elrejtsék) a gyanús processzusra vagy felhasználóra utaló adatokat.
A alkalmazás-szintű rootkitek egyes gyakran használt binárisokat (mint az ls vagy a top) cserélnek le patchelt változatokra. Démonok (például az sshd, httpd) is lehetnek a módosítások áldozatai. Ebben az esetben a cél szintén a rendszerfeltörő tevékenységének segítése, leplezése.
Felismerés
A rendszer váratlan, indokolatlan instabilitása, szokatlan hálózati forgalom, furcsán működő programok mind rootkit jelenlétére utalhatnak.
A rootkit felderítése a könnyűtől (ismert, automatikusan detektálható) a nagyon nehézig (új, ismeretlen rootkitek) terjedhet. A felismerésben segíthetnek a keresőprogramok:
- chkrootkit (elavult és bugos)
- Rootkit Hunter (rendszeresen frissítet és széleskörűen kutat)
Ismert rootkit-ek
A rootkitek száma napról-napra nő, ezért ez a lista nem lehet kimerítő, inkább csak példaként néhány ismert rootkit:
- SuckIt
- Adore
- Ark
- apachebd
- b0sttKis
- Knark
- Irk5
- Q 2.4
- T0rnkit
Megelőzés
A legjobb védekezés ebben az esetben is a megelőzés. Ebben lehetnek segítségünkre a különféle behatolásérzékelő rendszerek.
- IDS Behatolásérzékelő Rendszerek
- tripwire Behatolásérzékelő és Változáskövető Megoldás
- honeypot Behatolási Szándékot Érzékelő Csapdák