Miért használjon mindenki digitális aláírást?
A HupWiki-ből...
Ezen szócikk azért született meg, hogy az informatikához nem értő felhasználók számára is világossá tegye, miért egyre fontosabb napjainkban, hogy mindenki megbarátkozzon a digitális aláírások használatával.
Tartalomjegyzék |
Bevezetés
Manapság szinte mindenki küld és fogad leveleket. Amikor az első e-mailt küldték, még senki sem gondolt arra, hogy ilyen széles körben elterjed majd.
Szinte mindenki számára egyértelmű, mikor érdemes titkosított e-maileket küldeni: amikor olyan információt küldünk, amit szeretnénk, ha csak a címzett tudna elolvasni. Még általános iskolás gyerekek körében sem ritka, hogy titkos üzeneteket küldenek barátaiknak, amit a többiek nem tudnak elolvasni. Valamiért az üzenet titkosításának létjogosultsága természetes szinte mindenki számára, azonban kevesen látják a digitális aláírás értelmét.
Miért nem lehet tudni, hogy ki küldte a levelet?
Sokan úgy gondolják, hogy egy adott e-mail címről csak abban az esetben lehetséges levelet küldeni, amennyiben valaki megszerzi az e-mail címhez tartozó jelszót, belép, és megírja az e-mailt. Ez azonban tévedés. Leegyszerűsítve a dolgokat elmondható, hogy az e-mail két részből áll. Az egyik rész a törzs, mely tartalmazza az üzenetet, a másik leíró rész (header), mely tartalmazza az olyan információkat, hogy ki küldte a levelet, stb. A legtöbb felhasználó elől ez elrejtődik, és automatikusan a saját e-mail címe kerül be a küldő helyére, azonban aki jártasabb az informatika ezen ágában nagyon könnyen tetszőleges e-mail címet állíthat be küldőnek. Sőt, ha egy hozzáértőbb valaki megmutatja egy teljesen hozzá nem értőnek, hogyan kell ilyet csinálni, körülbelül 5 perc alatt elsajátítható ez a tudás. Mivel informatikához értő jóbarátja szinte mindenkinek van, elkönyvelhetjük, hogy bárki, aki szeretne hamis levelet küldeni, rövid időn belül megteheti azt.
Miért szeretne bárki is hamis levelet küldeni?
Hamis levél küldése nem etikus, így nem meglepő módon legtöbbször ártó szándékkal küldenek ilyen levelet. Az alábbiakban néhány példa kerül bemutatásra, ami mindenki életében előfordulhat. Az alábbi sztorikban mindig T az, aki hamis levelet szeretne küldeni. T turpissága általában kiderül, de hogy ő volt a tettes az nem, valamint az áldozatoknak elég sok kellemetlenséget képes okozni.
Vizsga az egyetemen
Tételezzük fel, hogy T valamiért összetűzésbe került egy szak adott évfolyamával. Tudja, hogy abban a félévben vizsgáznak egy végtelenül szigorú tanárnál. A vizsga előtt két nappal a tanár e-mail címéről küld egy levelet a szak levelezőlistájára, hogy
- A vizsga elmarad
- A vizsga egy nappal később lesz
- A vizsga helyszíne változott
- Nyugodtan jöjjön mindenki utcai ruházatban a vizsgára
- ...
A meglehetősen szigorú tanár feltehetőleg nem tolerálja majd az üres termet, vagy a sok hawaii inges diákot.
Felmondás, elbocsátás
T ismét megharagszik valakire, ezúttal mondjuk A-ra, akinek B a főnöke. T ír egy felmondó levelet A címéről B-nek, illetve egy elbocsátó levelet B címéről A-nak. Mindkettőt minősíthetetlen stílusban, hogy a hangulat kellően paprikás legyen. A turpisság feltehetőleg kiderül, de valószínűleg nem járul hozzá, hogy A-t a közeljövőben előléptessék. A dolog esetleg még megfűszerezhető egy levéllel, melyet B címéről küld T, méghozzá B titkárnőjének.
Vírus, trójai küldés
Azt már szinte mindenki tudja, hogy nem célszerű megnyitni egy levélhez csatolt ppt-t (powerpoint prezentációt), vagy futtatni egy exe fájlt. De gyanút fogna bárki is, ha a legjobb barátunk e-mail címéről érkezik a levél?
Megváltozott telefonszám
T ezúttal megharagszik A-ra és B-re egyaránt, T küld egy e-mailt A-tól A minden ismerősének, hogy ellopták a telefonját, ezért újat vett, és kéri mindenkit, hogy küldjön egy SMS-t, hogy újra meglegyen mindenkinek a telefonszáma. T természetesen B-nek a telefonszámát adja meg. B rengeteg zavaró SMS-t kap, A-t pedig egy ideig nem érik el. A turpisság természetesen ezúttal is kiderül, de A-nak és B-nek lényegen több kellemetlenséggel jár a dolog, mint amennyi energiát T belefektetett.