LVM
A HupWiki-ből...
Logical Volume Manager (logikai kötetkezelő)
Egy absztrakciós szint, amely a fizikai hardvertől függetlenné teszi a háttértárak kezelését. Ez némi (elhanyagolható) teljesítménycsökkenés árán óriási rugalmasságot biztosít a rendszergazdának. SAN környezetben szinte elengedhetetlen a használata. (Miért is? ;-)
Fogalmai:
A Linux LVM rendszere (LVM2, alias device-mapper) az IBM HP (HP-UX) által megvalósítottra hasonlít terminológiájában.
LVM alapok
Az LVM legkülső része mindig a volume group, amely a nevének megfelelően "kötetek" (jellemzően teljes diszkek vagy DOS partíciók) csoportja. Ezek a kötetek méretben és típusban is eltérhetnek. Az LVM ezeket általában automatikusan bontja kis allokációs egységekre (AIX: physical partition, Linux: physical extent), melyek az LVM "elemi egységei". Ez eddig a fizikai réteg.
A logikai réteg a PE-kből vonatkoztatott LE-kből, mint elemi egységekből épül fel. A VG-t a valódi diszkeknek megfelelően tetszés szerinti méretű LV-kre oszthatjuk (logikai kötet), melyekre aztán a filerendszerek kerülnek. A mai filerendszerek egy része támogatja az online átméretezést is, bár ezt még mindig sokan kerülendőnek tartják, és inkább umount után végzik el.
A legtöbb LVM implementáció belső redundanciát (mirror), illetve többféle, adatmentést támogató eljárást is tartalmaz (pl freeze, snapshot, klónozás). A VG szerkezetét a VGDA (Volume Group Descriptor Area) rögzíti.
Az AIX évtizedek óta LVM-re települ, nem használ klasszikus fizikai diszkeket a filerendszerek alatt.
LVM-et támogató operációs rendszerek
A teljesség igénye nélkül:
- AIX (AIX LVM)
- HP-UX (HP LVM)
- DragonflyBSD (NetBSD/Linux LVM2 alapokon)
- FreeBSD (vinum)
- NetBSD (Linux LVM2 alapokon)
- Linux (korábban LVM1, ma LVM2 = device-mapper)
- Solaris (SVM (volt Solstice DiskSuite), illetve ZFS)
- Windows (Logical Disk Manager)
Hivatkozások
Linux LVM példával
Logical Volume Manager (Linux) - Wikipedia
Logical volume management - Wikipedia
Linux man oldalak: vgs, vgdisplay, vgchange, vgcreate; lvs, lvdisplay, lvchange, lvcreate; pvs, pvdisplay, pvcreate; illetve a többi program dokumentációja az "lvm2" csomagban