Kenyér HOWTO

A HupWiki-ből...

Tartalomjegyzék

Figyelem!

Az így készülő kenyér színben és állagban nem fog hasonlítani a bolti utánzatokhoz.


wtf kenyér?

A kenyér egy kelesztett tésztaféle, sütőben megsütve. Ennyit erről.


Hozzávalók

Minimálkenyér (értsd: nem magos, rozsos, kukoricás, Barbi alakú) elkészítéséhez kevés dolog kell. Ezek az adagok egy körülbelül 1 kg-s fehér jellegű kenyér elkészítéséhez vannak méretezve:

  • Liszt
    90 dekagramm, BL-55 hagyományos finomliszt; lehet kombózni, pl 2/3 finomliszt, 1/3 Graham liszt (GL-200) vagy rozsliszt (RL-190). A rozsliszt fehérjeszerkezetéből adódóan nem túl jó ötlet tisztán rozslisztből tésztát gyúrni, 50%-os arány fölé ne menjünk. Gluténérzékenyeknek: kukoricaliszt(<30%), Rizsliszt használható.
  • hagyományos nátriumklorid, teáskanálnyi (tk), ennek pontos eltalálása érzéssel, próbálgatással és egyéni ízléssel sikerülhet, kezdetnek a vastagon fogott csipetnyi elég
  • Cukor
    1-2 evőkanálnyi, ez az élesztő tápolásához kell főleg, de túladagolásával kellemesen édes lesz a kenyér
  • Olaj vagy zsír
    2 evőkanálnyi
  • Élesztő
    instant élesztő esetén egy-két tasak (teszkósból, ami olcsóbb és jobb mint a többi, egy, a dr V. ker-ből 2, el kell olvasni a csomagolásukat), simán a lisztre szórva, normál esetén előbb 2 deci langyos-cukros(1 tk) vízben fel kell futtatni (langyos vízbe cukor, majd az élesztőkockát beletördelni, majd megvárni amíg az élesztő felfut a pohár tetejére, látni fogod), s csak utána kell összeönteni
  • Víz
    kb 3 deci langyos (szobahőmérsékletnél picit melegebb) csapvíz, instant élesztő esetén +2 deci (amit amúgy a normál élesztő felfuttatására használnánk)
  • Tál
    amiben dagasztunk
  • Tepsi
    amin sütünk
  • Sütő
    amiben sütünk

Dagasztás, kelesztés

  1. Összetevők előkészítése után a tálba beleöntjük a lisztet, hozzáadjuk a sót, cukrot, élesztőt (ha nem instant élesztő, akkor ennél a pontnál végezzük el a felfuttatást és tálbaöntést), olajat/zsírt, s 1 deci vizet.
  2. Elkezdjük gyúrni. Addig kell fokozatosan adagolni a vizet gyúrás közben, amikor már nem morzsálódik a tészta, hanem egyben marad (BLOB lesz belőle :-D), ilyenkor már elválik a táltól (lerakod, felveszed és nem tapad a tálhoz). Ebben bármilyen nőnemű tud segíteni, lévén természetes érzékük ahhoz, hogy milyen meleg a langyos és mennyit kell még belerakni, hogy pont jó legyen.
  3. Amikor már szépen egyben van, hagyjuk a tálban és takarjuk le valami konyharuhával, s tegyük valami - az élesztőgombáknak - kellemesen meleg helyre, pl. radiátor, esetleg minimumon levő sütő lehajtott ajtajára (ilyenkor forgatni kell a tálat).
    Ne kelesszük sokáig, mert akkor sütés után/közben összeesik. Elsietni sem szabad, mert ha nem kel meg rendesen, akkor ehetetlen lesz a tésztája. Caveats: kelés közben CO2 (ettől puffad fel) és alkohol keletkezik, ami legnagyobb sajnálatunkra sütés közben eltávozik.
  4. Itt jön egy kihagyható lépés: ha megkelt dupla térfogatúra, átgyúrhatjuk és megint hagyhatjuk kelni. Ettől lágyabb lesz majd a belseje.
  5. Amikor megkelt legalább dupla térfogatúra és eluntuk a kelesztést, akkor belerakjuk a tepsibe, és eszünknek szimpatikus formájúra formáljuk tenyérrel, de őzgerinc-formát is használhatunk (felismeréséhez nőnemű rokonok segítsége javallott). Érdemes bevagdosni párszor a tetejét, mert a sütőben is kelni fog még, s ha nem vágjuk be, akkor bereped és nem lesz szép sima.

Sütés

  1. Berakjuk a sütőbe, 180 °C környékén sütjük úgy egy-másfél órán át. Akkor lesz jó, ha az alját kopogtatva kongó hangot ad ki.
  2. Kicsit rakjuk fel maxra a hőt, hogy vastagodjon a héja, ha a vastag héjú kenyeret szeretjük.
  3. Kivehetjük a sütőből.
  4. Híresztelések szerint, ha a sütőből kivétel után megkenegetjük a kenyeret vízzel, puhább lesz a héja, ergo könnyebben szeletelhető lesz.
  5. Érdemes konyharuhákba csavarva(kevésbé szárad ki) hagyni kicsit, hogy lehűljön.
  6. Vályúhoz!