HP psc készülék telepítése UHU-linux1.1, 1.2 alá

A HupWiki-ből...

Tartalomjegyzék

Szerzők

Írta: Gael Fazekas Ferenc

Az eredeti szöveg dedesz munkája.

Miért van szükségünk rá?

Miért van szükségünk psc készülékünk telepítésére? Megvesszük az univerzális psc készülékünket és azt tapasztaljuk, hogy csak kizárólag a nyomtatni tudunk rajta. Az alábbi leírás abban segít, hogy az összes funkciót teljesen ki tudjuk használni.

A telepítés menete

Források:

  • sane (sane) /usr/share/doc/sane-1.0.13, man sane
  • linuxprinting.org (cups, linuxprinting.org - hpijs)
  • hpoj.sf.net - doksi, /usr/share/doc/Packages/hpoj

Hozzávalók: libusb, cups, sane, hpoj, hpijs (mind uhu-csomagok, és települnek alapértelmezetten) Ajánlott: xsane, és/vagy kooka [kdegraphics csomag része] (rajt vannak az Uhu-1.1.1 cd-ken)

A meghajtó

A meghajtó (PTAL) legyen bekapcsolva az eszköz root-ként beírni: 'ptal-init setup' Először a paralel (párhuzamos portra néz rá, ha USB-sed van, akkor ezt kihagyható) A Jet-direct-et is ki lehet hagyni, majd a végén beállítja az alapértelmezettet (default). Ha minden rendben van akkor 'ptal-init'illetve a 'ptal-devid' parancs kiírja a meghajtó adatait; a 'ptal-init start' parancs pedig elindítja (ha már nem lenne elindítva) a szolgáltatást.

A meghajtó automatikus betöltése

Ahhoz, hogy ne kelljen mindig root-ként betölteni a ptal-init-et, egy servicet kell létrehozni. Részletek a Dokumentáció menüben az Uhu-dokumentációban. A lényeg: Az /etc/init.d könyvtárban van egy ptal-init nevű fájl (azaz link - ha nincs, akkor meg kell keresni a fájlt, és létrehozni hozzá a linket) Az /etc/runlevel.d/default és /etc/runlevel.d/custom könyvtrában ugyanolyan néven, és tartalommal létre kell hozni egy-egy nem ponttal kezdődő .service-re végződő fájlt - azt itt találhatóak tekinthetőek mintának. Legyen mondjuk ilyen:

A ptal-init.service tartalma

Summary=ptal-init
Summary[hu]=hpoj inicializáló 
Description=Device loader a HP PSC 2175-hez 
Description[hu]=Eszköz betöltő a HP PSC 2175-hez 
Script=/etc/init.d/ptal-init 
SupportsReload=yes 
Runlevels=2345 
Sequence=99 


ebből az utolsó négy sor fontos igazán

Újraindítás...

Javítás

Az UHU hibakódot generál bizonyos esetekben ha pl.a szolgáltatások közül elindítjuk UHU vez. központban a clamd, mysqld, amavisd stb, szolgátatást UHU 2.0 alatt (lehet az előző két verzióval is nem próbáltam). Ezért a custom alatt levő ptal-init.service file tartalma módosul annyiban, hogy a Summary és description sorokat eltávolítjuk. Az okot Koblinger Egmont magyarázta meg.Idézem: A custom alatti fájlok arra vannak kitalálva, hogy a disztrib által szállított, default alatti fájlokat felülbíráld. Ezért ezek alapból nulla hosszúságú fájlok, és az uhu-cc modul is csak a Runlevels, Sequence és Priority értékeket módosítja benne. A galiba ott kezdődik, hogy neked van benne Summary, Description is, amit szemlátomást nem teszteltünk be eléggé, mivel nem mindennapos szitu.

Innen kezdve pedig két hiba is van. Az egyik az, hogy az uhu-cc modul beteszi a hibás Summary[] és Description[] sorokat. A másik pedig az, hogy a futási szint váltása egy ilyen hibán teljesen elszáll. Igyekszem mindkét hibát javítani. Gyors megoldásként azt javaslom neked, hogy a Summary és Description sorokat szedd ki a custom alatti fájlból.

Köszönet Egmontnak a hiba javításáért.

A szkenner

A szkennert a sane-backend kezeli (ezt használja a Xsane és a Kooka is) Az /etc/sane.d/dll.conf fájlban ki kell komentezni a hpoj sorát (ki kell törölni a #-et. Azt hiszem ezután az Xsane és vagy a Kooka szépen felismeri a szkenert, és működik.

A nyomtató

A PTAL miatt nem lehet az uhu-vezérlőpulttal beállítani (az ott beállított nyomtatót célszerű törölni) --> CUPS-t kell közvetlenül használni. A linuxprinting.org weboldalon ki kell keresni a hpijs drivert, és a megfelelő nyomtatótípushoz el kell készíttetni és le kell tölteni a PPD-fájlt. Ezt az /usr/share/cups/model könyvtárba kell másolni. root-ként ki kell adni a 'service cupsd restart' (vagy '/etc/init.d/cupsd restart') parancsot. Most be lehet állítani a nyomtatót: (kedvenc böngészőbe beírni: 'localhost:631') printers - add printer (kéri a jelszót - felhazsnálónév: root!) Name: (ezzel fogunk rá hivatkozni) Location: (nem fontos most) Description: (nem fontos most) <continue> Device: ki kell választani a PTAL ... sort (itt eleget lehet szenvedni mert a localhost:631 nem ismeri föl azonnal a készüléket a PTAL sor alatt, sokszor kell próbálkozni és akkor sikerül) <continue> Make: kiválasztjuk a HP-t <continue> Model: kiválasztjuk az itt megjelenő (az általunk letöltött) meghajtót. <continue> és elvileg kész. Ha minden igaz, most már nyomtathatunk.

Szövegfelismerés

A szövegfelismeréshez le kell tölteni a gocr és/vagy az ocrad csomagokat, mindkettő ubk-s.