Eiffel
A HupWiki-ből...
Eiffel
Tartalomjegyzék |
Áttekintés
1985-ben dolgozta ki a nyelvet Bertrand Meyer. Először 1986-ban mutatták be, azóta az általa létrehozott ISE (Interactive Software Engineering) társaság fejleszti. A programnyelv nevét Gustave Eiffel mérnökről kapta. Objektum-orientált, erősen típusos nyelv. Kedvező tulajdonságai ellenére nem terjedt el széles körben.
Szabványosítás
- NICE (Nonprofit International Consortium for Eiffel), az Eiffel-t népszerűsítő nonprofit szervezet tartja karban és népszerűsíti a nyelvi szabványt és (NICE-1 ) és a nyelvhez tartozó szabványos könyvtár leírását (ELKS-2001 Eiffel Library Kernel Standard)
A Nyelv Ismertetése
Támogatja a következő programozási koncepciókat:
- többszörös öröklődés (multiple inheritance)
- sokalakúság (polimorphism)
- beágyazás (encapsulation)
- általánosítás (genericity)
- változó paraméterlisták (parameter covariance)
- kivételkezelés
Az Eiffel Filozófiája
- újrahasznosíthatóság
- kiterjeszthetőség
- megbízhatóság
- hatékonyság
- nyitottság
- hordozhatóság
Design by Contract
Az Eiffel nyelv szoftvertervezési módszertana. Eszerint a szoftvertervezők egymáshoz jól elhatárolt interfészeken keresztül kapcsolódó szoftverkomponenseket hoznak létre. A komponensek egymással szembeni viselkedését formális szabályok (contract, szerződés) határozzák meg. A programvégrehajtás a komponensek e szabályok által meghatározott együttműködéséből áll. (A kifejezés az ISE bejegyzett védjegye.)
Fordítóprogramok
Az Eiffel fordítóprogram bájtkódot hoz létre, ami közvetlenül értelmezhető (Eiffel interpreter-rel), vagy egy újabb fordítási lépéssel C kódot lehet belőle előállítani (majd abból természetesen tárgykódot).
- SmartEiffel - GNU Eiffel compiler
Alkalmazási Területei
Tervezői az Eiffelt általános célú programozási nyelvnek szánták, többek között
- Telekommunikációs Rendszerek
- Oktatás
- Gyors Prototípus-fejlesztés
- Üzleti Alkalmazások
céljaira.