Bluetooth KDE alatt HOGYAN
A HupWiki-ből...
A Bluetooth technológia mostanára kezd beérni, már majd minden mobiltelefon és PDA gyártó forgalmaz Bluetooth képes készüléket és a PC oldali eszközök ára is jelentősen csökkent. A Bluetooth képes mobil eszközeink és PC-nk közötti kommunikáció a KDE desktop környezet segítségével nagyon egyszerűen és kényelmesen megvalósítható.
A leírás elkészítéséhez Debian Sid disztribúciót, SonyEricsson K700i mobiltelefont, egy X-MICRO USB Bluetooth dongle-t és 2.6.7-es Linux kernelt használtam. A 2.4.x kernelekkel is megvalósítható, de lehet hogy patch-elésre lesz szükség hozzá.
Tartalomjegyzék |
Előkészületek
Először is érdemes megnézni azt, hogy a Bluetooth eszközünk támogatott-e. Erről a következő oldalon győződhetünk meg:
http://www.holtmann.org/linux/bluetooth/features.html
A listából úgy tűnik, hogy a Cambridge Silicon Radio (CSR) chipjei a legelterjedtebbek és emiatt jól támogatottak. A leírásban szereplő X-MICRO eszköz is erre a chip-re épül.
Kernel fordítás
A Device Drivers szekcióban a megfelelő USB támogatást kell bekapcsolni, ami az X-MICRO USB 1.1-es Bluetooth dongle esetében az UHCI támogatás. Továbbá ki kell választani a kommunikációhoz szükséges protokollokat, illetve eszköz meghajtókat.
USB Support <*> UHCI HCD Support < > USB Bluetooth TTY Networking support <M> Bluetooth subsystem support <M> L2CAP protocol support <M> RFCOMM protocol support Bluetooth device drivers <M> HCI USB driver
Az USB Blutooth TTY ne legyen kijelölve, mivel az nem fér össze az egyéb Bluetooth opciókkal.
A próbálkozásokhoz érdemesebb modulba forgatni a Bluetooth támogatást, amit később ha már minden megfelelően működik, akár statikusan is bele lehet fordítani a kernelbe.
Az eszköz meghajtók esetében érdemes a többit is lefordítani modulba és modprobe paranccsal betölteni őket. Így meggyőződhetünk róla, hogy melyik az eszközünknek megfelelő meghajtó.
Ha a kernelben levő meghajtók egyike se lenne megfelelő számunkra, akkor érdemes a http://www.bluez.org/patches.html oldalt is meglátogatni.
A kernel bekonfigurálása után jöhet a fordítás és és gépünk újraindítása. És ne felejtsük el az l2cap, rfcomm és hci_usb modulokat betöltetni.
Szükséges csomagok telepítése
Ahhoz, hogy a dolog működjön, még néhány csomagot is fel kell telepítenünk:
# apt-get update # apt-get install libbluetooth1 bluez-utils libopenobex-1.0-0 openobex-apps obexftp
Mielőtt hozzákezdünk a csomagok telepítéséhez érdemes a csomaglistát frissíteni. Amennyiben naprakész a csomaglistánk, ez a lépés elhagyható. A megfelelő mirrorok beállítását az apt-setup parancs használatával, vagy az /etc/apt/sources.list állomány szerkesztésével tudjuk elvégezni.
Ellenőrzés
A bluez-utils csomag létrehoz egy init szkriptet, amit be is tesz az /etc/init.d könyvtárba, így a rendszerünk minden indulásakor lefut.
Bluetooth eszközünk paramétereit a hciconfig paranccsal lehet lekérdezni.
# hciconfig
hci0: Type: USB BD Address: 00:08:1B:00:3A:16 ACL MTU: 192:8 SCO MTU: 64:8 UP RUNNING PSCAN ISCAN RX bytes:221004 acl:1188 sco:0 events:906 errors:0 TX bytes:14860 acl:657 sco:0 commands:122 errors:0
Amennyiben sikerrel járt az eszköz lekérdezése, nekiállhatunk a Bluetooth képes eszközeink felderítésének. Erre a hcitool scan parancs szolgál.
#hcitool scan
Scanning ... 00:02:EE:24:87:8D MyK700i
A megtalált eszközökről részletes információkat a hcitool info parancs segítségével kaphatunk.
# hcitool info 00:02:EE:24:87:8D Requesting information ... BD Address: 00:02:EE:24:87:8D Device Name: MyK700i LMP Version: 1.1 (0x1) LMP Subversion: 0x9240 Manufacturer: Philips Semiconductors (37) Features: 0xff 0x3b 0x01 0x00 0x00 0x00 0x00 0x00 <3-slot packets> <5-slot packets> <encryption> <slot offset> <timing accuracy> <role switch> <hold mode> <sniff mode> <park state> <RSSI> <SCO link> <HV2 packets> <HV3 packets> <CVSD>
Innentől kezdve a Bluetooth alapú kommunikáció lehetséges a PC-nk és a mobil eszközünk között az arra alkalmas konzolos alkalmazások (pl. obexftp) segítségével.
Integrálás a KDE-be
Ahhoz hogy a KDE alól kényelmesen tudjuk menedzselni mobil eszközeinket, a http://kde-bluetooth.sourceforge.net/ oldalról le kell tölteni a KDE Bluetooth Framework programcsomagot. Ez a csomag néhány disztribució csomagkezelőjének megfelelő formátumban tölthető le.
- Debian Sid
http://www.stud.uni-karlsruhe.de/~uddw/debian/kdebluetooth_0.0.cvs20041221-1_i386.deb
- Gentoo
http://members.xoom.virgilio.it/motaboy/ebuilds/kdebluetooth-0.0.20040416-ebuild.tar.bz2
- SuSe 8.2
http://sra.itc.it/people/merzi/kdebluetooth-0.0.cvs.20040210.i686.rpm
- SuSe 9.0
http://www.hilzinger.hu/ch/kdebluetooth-3-20040510-1.tmk.i386.rpm
A KDE következő verziói már tartalmazni fogják ezt a csomagot kdeextragear-3 néven.
A telepítés Debian esetében az dpkg parancs segítségével végezhető el.
dpkg -i kdebluetooth_0.0.cvs20041221-1_i386.deb
Utolsó lépésként még el kell indítani a kbluetoothd névre hallgató Bluetooth Meta Szervert. Ennek hatására a tálcán megjelenik egy a Bluetooth B betűjére hasonlító K betűs ikon. A kbluetoothd elindítása közvetlenül konzolból is, de a K-Menűből (System/kbluetoothd) is lehetséges. A tálca K ikonjára kattintva megjelenik a Konqueror ablaka, melyben a felfedezett eszközök láthatók.